Exekúcia

5 efektívnych ciest ako sa vyhnúť exekúcii

Napriek dlhom žijete spokojný život. Pohľadávky veriteľov sa vám darí úspešne ignorovať. Aspoň si to myslíte. No zrazu vám na dvere zaklope exekútor. V ruke drží exekučný príkaz. A vy premýšľate, prečo to zašlo tak ďaleko. Nemáte žiadny nápad, ako z tejto situácie vycúvať.

Vôbec to nemuselo zájsť až sem. Obrovský problém ste si zrejme spôsobili sami. Nielen navyšovaním dlhov, ale hlavne nereagovaním na požiadavky veriteľov.

Hrozba exekúcie je v súčasnosti hotovým postrachom. Exekútorské úrady postupujú veľmi rázne a prísne. Čaká vás zmrazenie bankových účtov či zabavenie a vydraženie majetku. Exekútor dokonca môže siahnuť na časť vašej mzdy!

Ako funguje práca exekútora?

Exekútor je úradná osoba a oplatí sa s ním spolupracovať. Žiadne skrývačky vám už nepomôžu. Nechcete spolupracovať s exekútorom? Súd vás môže pokutovať až do v ýšky 820 eur.

Počítajte s tým, že exekútor má oveľa väčšie právomoci ako vymáhač. Môže vás predvolať na vysvetlenie alebo vykonať súpis vášho majetku. Môže vstúpiť do vášho domu či bytu. Kedykoľvek. Dokonca aj vtedy, keď nie ste doma! A čo je najhoršie? Môže zhabať a vydražiť vaše osobné veci.

Aký je postup exekútora v praxi?

Exekútor vám oznámi začatie exekúcie. Potom vás vyzve, aby ste splatili dlh. Zároveň prídete o možnosť disponovať svojím majetkom. Exekútor si zistí, či vlastníte nehnuteľnosť alebo vozidlo. Zabudnite na ich predaj či prevod.

Všetky bankové kontá vám zablokuje. Nedostanete ani plat, dôchodok alebo rentu. Vyplatia vám len životné minimum. A veci z vašej domácnosti môže predať, aby vyrovnal pohľadávky veriteľa.

O čo môžete prísť pri exekúcii?

Mysleli ste si, že váš príjem je nedotknuteľný? Trpký omyl. Exekútor môže výrazne obmedziť nielen váš plat, ale aj materskú dávku či podporu v nezamestnanosti. Naopak, nemusíte sa báť o dávky v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie alebo
sociálne dávky pre telesne znevýhodnené osoby.

Ďalšou fázou je samotná exekúcia majetku. Môžete prísť o všetky hodnotné hnuteľné veci. Výnimkou je len oblečenie, základná výbava domácnosti, zdravotnícke potreby a veci, ktoré potrebujete na výkon práce. Špeciálnou kategóriou sú veci, ktorých zabavenie odporuje morálnemu kódexu. Tie vám exekútor nechá.

Chcete sa vyhnúť exekúcii? Tieto cesty sú efektívne:

1. Zastavte zvyšovanie svojich dlhov

A to včas! Nevyberajte si ďalšie pôžičky a dajte si pozor na úroky z omeškania.

2. Konajte zodpovedne a neignorujte poštové zásielky

Nezabudnite! Ak list neprevezmete, po 10 dňoch ho aj tak považujú za doručený. Pozorne sledovať poštu je kľúčom k úspechu. Neprídete tak o aktuálne termíny a informácie.

3. Dohodnite sa s exekútorom

Máte príjem? Skúste presvedčiť exekútora na zrážky zo mzdy. Je to nepríjemné, ale neprídete o hnuteľný majetok.

4. Využite legislatívu a žiadajte o výnimky

V niektorých prípadoch sa môžete oprieť o diery v zákone a požiadať o rôzne výnimky. Význam to má len vtedy, ak čakáte peniaze, ktoré odvrátia hrozbu exekúcie. Ale netreba sa na to spoliehať.

5. Splaťte svoje dlhy

Ak chcete ochrániť svoj majetok pred exekúciou, ideálne je vyrovnať sa s veriteľom. Ako rýchlo získať peniaze? Jednou z možností je rýchly rozpredaj majetku, ktorý zatiaľ exekútor nezhabal.

Aké je východisko z vašej situácie?

Vyčerpali ste všetky dostupné možnosti, no aj tak máte na krku exekúciu? Pomôžeme vám. Vaše dlhy vyplatíme odkúpením vašej nehnuteľnosti. Zbavíte sa dlhov a začnete budovať svoj život bez finančných ťažkostí.

Rozhodli ste sa vyriešiť finančné problémy predajom nehnuteľnosti? Uľahčíme vám komunikáciu s veriteľmi (bankou, vymáhačmi, exekútorom, dražobnou spoločnosťou). Urobíme všetko pre to, aby sme s nimi uzavreli dohodu.

Vyriešime vašu náročnú situáciu.

Nečakajte, kým vaše dlhy narastú. Čím rýchlejšie budete konať, tým jednoduchšie a účinnejšie bude riešenie.


V ktorej fáze dlhu sa nachádzate?


1. fáza UPOMIENKA
4 tipy, vďaka ktorým predídete upomienkam
 
Viac informácií »
2. fáza VÝMÁHAČI
Nepodľahnite tlaku vymáhačov
 
Viac informácií »
3. fáza EXEKÚCIA
5 efektívnych ciest ako sa vyhnúť exekúcii
 
Viac informácií »
4. fáza DRAŽBA
Čo robiť, keď vám hrozí dražba majetku?
 
Viac informácií »
 


Potrebujete našu pomoc?
Napíšte nám.

* Povinný údaj

Vyplnením formulára sa k ničomu nezaväzujete.

Zdieľať